Lidé se nás ptají: Proč jste si vybrali Grónsko? Jak dlouho už jste v Grónsku a co tam děláte? Odpovíme v rubrice: Klempířovi pro Vás

Lidé se nás ptají: "Proč jste si vybrali zrovna Grónsko?  Jak dlouho už jste v Grónsku a co tam celý čas děláte?"Rádi Vám odpovíme v naší rubrice " Klempířovi pro Vás"

Proč Grónsko? Jak dlouho už jste v Grónsku a co tam  celý čas děláte?

To jsou nejčastější otázky, které nám lidé kladou. Vztah ke Grónsku? Jak dlouho? To je jasné!  Jaroslav byl v minulém životě eskymák a Alena šamanka."navzájem o sobě". Ale doopravdy: Grónsko je pro nás skutečně fascinující země. Již dávno jsme chtěli poznat život inuitů v komplexu celé historie až po současnost.Nejdříve bylo nutné si z obrovského ostrova zvolit lokalitu pro naší práci. Zvolili jsme oblast Disko Bay v severozápadním Grónsku s městečkem Ilulissatem.To je již ta pravá grónská arktida, magické místo, kde se snoubí příroda s životem lidí od dávných dob až po současnost. Etnografie, etnologie, kulturologie byl náše prvoplánové poznání. Záhy jsme poznali, že sociální geografie je ten nutný obor ke komplexnímu poznání probíhajících změn ve společnosti a působení přírodních změn zase na společnost.

Jak nás přijali gróňané?

Z počátku to nebylo snadné. Nevěřili nám, že chceme být a žit trochu jako oni, že nejsme jen "turisté" kteří si je vyfotí nebo nafilmují jako "exoty" a  zmizí. Za čas byly bariéry překonány, jsme navzájem přátelé, máme mnoho známých, kteří nás zvou na návštěvy, na přátelské "kafémiky", což u eskymáků není zrovna pravidlem zvát si domů cizince. Museli jsme se naučit základům porozumění, jazyku, nesmírně obtížné grónštině (eskymáčtině). A tak poznali, že jsme schopni s nimi třeba prožívat vánoční svátky, vítat Nový rok, vědět co je žít v polární noci, kdy po dlouhý čas rtuť teploměru se pohybuje od minus 25°C až po třeba -45°C a v tomto krutém mrazu  přijmout přátelské pozvání k plavbě polárním mořem, anebo na doslova adrenalinové výjezdy se psím spřežením. V arktické vánici a v tom mrazu jistě -45°C! Potom teprve přijde to pravé poznání velmi náročného životě v arktidě.Po těchto poznáních můžeme být jedněmi z nich. Také jsme si vysloužili přezdívku "eskymos" míněno ovšem v dobrém, ne hanlivém označení.

A co nás dále na Grónsku fascinuje?

Všechno. Skutečně! Je to především vztah lidí k přírodě, jejich myšlení, které je tak odlišné od našeho pojetí života. Hrdost že jsou gróňany, přitom příroda k nim byla nesmírně drsná, nemilosrdná. Ilulissat je nejen rodné místo Knuda Rasmussena jak jej posléze gróňané nazvali " největším synem Grónska". etnografa, který poznal život skoro všech inuitů od Grónska až po Aljašku, ale který jim obětavě pomával ulehčit život v polárních krajích. Je to nepříliž vzdálené údolí od Ilulissatu, Sermermiut. kde se během tisíciletí střídaly různé kultury inuitů. Za skalami boků zálivu "pracuje" nejaktivnější ledovec Grónska Sermeq Kujaleq, který obří silou vystrkuje  obrovité ledové hory na plavbu polárním mořem.

V letním období odplouváme ještě severněji na ostrov Ataá, kde z bývalé polární základny velkého znalce polárních oblastí Paula Émila Victora pozoruje hektický a barevný svět krátkého polárního léta.Z nedalekých eskymáckých osad na tato místa připlouvají  domorodci lovit ryby a tuleně. Při  takových setkáních se již s našimi přáteli dozvídáme mnoho zajímavých životních příběhů a událostí.

Naše další plány?

V létě znovu odletět do Grónska. Dokončit naše některé práce, které máme zatím rozpracované "v šuplíku".Jsme také členy Mezinárodního svazu novinářů, tak i v této oblasti musíme něco dalšího "vyrobit". Články, fotky, film. Na listopad 2008 chystáme výstavu o Grónsku. Tak Vás již nyní můžeme pozvat na Chodovskou tvrz, kde má být výstava instalována a součástí budou doprovodné pořady, dětský polární den i námi komentované prohlídky výstavy. Také nezapomínáme na studenty, žáky škol, s našimi besedami, filmy o Grónsku. A také provádíme turisty v Grónsku! S CK Periscope Skandinavie můžete navštívit "naše" Grónsko.

Děkujeme Vám za návštěvu našich www stránek. Budeme opravdu potěšeni, budete-li se nás ptát. Rádi Vám zodpovíme  Vaše dotazy (co budeme vědět).

A těšíme se třeba na setkání s Vámi!

Qujanaq! To znamená v eskymáčtině "Děkujeme".

Vaši Alena a Jaroslav Klempířovi - eskymáci  z Kunratic

VIDEO

Plavby ledovým královstvím

» zobrazit videogalerii
Recenze II. vydání knihy o Grónsku
Nabídka vzdělávacích programů!

Přednáška o Grónsku

O poznaném životě v zemi Eskymáků, zemi ledu, vyprávějí Alena a Jaroslav Klempířovi.

Zobrazit více info
NAŠE AKCE

Jak objednat naši knihu

Novou knihu Aleny a Jaroslava Klempířových TAJE GRÓNSKÉHO ŽIVOTA  můžete objednat se slevou 22% přímo u Nakladatelství Olympia, s.r.o., které tuto knihu vydalo. Cena na  trhu 449 Kč, se sle [...]

ZOBRAZIT VÍCE AKCÍ
KONTAKTUJTE NÁS

Alena Klempířová a Jaroslav Klempíř


+420 271 911 401
klempirovi@seznam.cz

Chcete se dozvědět podrobnosti o plánovaných akcích? Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

Malý česko-grónský slovník

Prohlédněte si náš skromný česko - grónský slovníček. Jistě to pro Vás bude zajímavé...

ZOBRAZIT VíCE

(c) Copyright 2011 - Polární svět. Všechna práva vyhrazena.


Vytvořil NAUSUS s.r.o.