Zelení hájové, bývali jste vždy moje....

 

Fejeton k zamyšlení.

Po příletu z našeho "druhého domova" Grónska,  se po hektickém zpracovávání fotek a filmů dostávám ke klavíru a nadzvedám víko klávesnice. V hlavě se mě motá písnička o "Zelených hájích", které v Grónsku rozhodně nejsou. Písnička našich dědů a babiček, nebo nanejvýše folklorního souboru.  Ale  uvědomuji si, jak  se tento text hodí do současné doby! Jak je nostalgicky ekologický!
Opravdu znáte text? Pro jistotu si jej připomeneme:

Zelení hájové bejvaly ste vždy moje
bejvaly ste mýho srdce potěšení.
Nýnčko už, dávnej čas, neslyším ptactva hlas
Na obloze se ukázal smutný čas.

(pozn. text: Chodský zpěvník Jindřich Jindřicha. Píseň "Zelení hájové" je považována za chodskou hymnu. Skladatel Karel Kovařovic píseň použil i v opeře "Psohlavci")
 

Vidíte někde ty opravdové "zelené háje?"  Směr "k háji" vám určí mnoho "dobrodinců" a určitě udání směru  nemůžete přeslechnout. Když uvidíte nějaký shluk stromů, keřů, přeskočíte rezavé hrnce, pneumatiky a  rum (ne rum Božkov!) tak asi jste v háji.

"bejvaly ste vždy moje"   Tímto je určeno  přivlastnění hájů, ale rozhodně ne k mé osobě, ale jako celku všech, aby  "ste bejvaly mého srdce potěšení". To také již není úplná pravda, protože v těch  "hájích"  určitě  narazíte  na pozemky oplocené jako koncentrák, s ozbrojenými muži, asi z USA, podle uniforem. Ti pečlivě hlídají sídla našich předních známých, ale radši veřejnosti neznámých bossů a kmotrů (viz:mafie, nebo Costra Nova).Nezaměňovat s bodrými  kmotry a kmotřičkami dávných časů! Nebo pozemek, zvaný idylicky "Hrádeček"
"Nynčko už, dávnej  čas, neslyším ptáctva hlas"... Tak to není rozhodně pravda ! Protože v "hájích" jsou slyšet radostné hlasy grilujících návštěvníků hájů, zpěv  motorů projíždějících  křížem krážem háji a nepokosenými luhy.  A to ještě nutno připomenout "šumící bory", kde šumí kůrovec, motorové pily dřevorubců, kteří by rádi vyhověli nastoleným podmínkám z Bruselu. Ještě nelze opomenout hlasy ochránců přírody, udržující při životě náš stát, nebo z ciziny bohatými granty, kteří v lese zpívají otřelou písničku dnešní doby o zachování přírody, aniž ví, jak má příroda, ta pravá, vypadat.

Pravdivá jsou závěrečná slova první sloky, že : "na obloze se ukázal špatný čas!"

Tak s manželkou jsme rozhodnuti, že radši mimo  "Zelené háje" budeme určitě volit Grónsko, které již dobře známe , i když je  "bezhájové", drsné, ale čisté přírody, kde se zatím dobře dýchá a kde lidé určitě neznají to  typicky české: "Jdi do háje!"


Jaroslav Klempíř
polárník, geograf a člen
International Organization of Journalist.


VIDEO

Plavby ledovým královstvím

» zobrazit videogalerii
Recenze II. vydání knihy o Grónsku
Nabídka vzdělávacích programů!

Přednáška o Grónsku

O poznaném životě v zemi Eskymáků, zemi ledu, vyprávějí Alena a Jaroslav Klempířovi.

Zobrazit více info
NAŠE AKCE

Na kávě s Otomarem Dvořákem

Manželé Klempířovi již podruhé hosty pořadu Na kávě s Otomarem Dvořákem. Co se nevešlo do prvního pořadu na vás čeká 12.9. 2023. První pořad měl obrovský úspěch a už v průběhu večera vyplynulo to, že [...]

ZOBRAZIT VÍCE AKCÍ
KONTAKTUJTE NÁS

Alena Klempířová a Jaroslav Klempíř


+420 271 911 401
klempirovi@seznam.cz

Chcete se dozvědět podrobnosti o plánovaných akcích? Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

Malý česko-grónský slovník

Prohlédněte si náš skromný česko - grónský slovníček. Jistě to pro Vás bude zajímavé...

ZOBRAZIT VíCE

(c) Copyright 2011 - Polární svět. Všechna práva vyhrazena.


Vytvořil NAUSUS s.r.o.