Misie v Grónsku - Moravští bratři - Herrnhut

Splnit přání Hansi Egedemu „přivést celý svět k evangeliu“ a začít misii v Grónsku, bylo umožněno dánským králem v roce 1721.

Egede musel splnit i požadavek pěstovat nejen misie, ale i obchod. Již v roce 1727 mu nabídl pomoc Mikuláš Ludvík hrabě z Zinzerdorfu, který věděl o práci Egedeho v Grónsku. Na povolení dánského krále připlouvají 20.5.1733 na lodi „Caritas“ do Godthabu první Moravští bratři: Matěj Stach, Christian David a Christian Stach. V dalších týdnech si pracně vybudovali zemljanku, později dům a malou školu a toto místo pojmenovali Ny – Herrnhut,- Nová Morava. Význačným datem v dějinách Moravských bratří ( Herrnhuterů) bylo pokřtění „ pohana “ Kajarnaka, 30.3.1739. Postupně byly vybudovány další misijní stanice od Godthabu, dnešního hlavního města Grónska Nuuku, až po jižní Grónsko.

Samuel Kleinschmidt

Jednou z nejvýraznějších postav misií Moravských bratří byl Samuel Kleinschmidt (1814 – 1886). Chodil a jednal jako eskymáci, prohloubil své jazykové znalosti eskymáčtiny, v roce 1851 vydal novou gramatiku grónské řeči, která se používá dodnes. Život v misijních stanicích byl těžký, historie dlouhá. 5.srpna 1900 během slavnostní bohoslužby předávají Moravští bratři celou svoji práci dánsko-luteránské církvi. V dějinách Grónska však zanechávají neopomenutelnou stopu pro další utváření země, zvláště kultury.

Na vystavených dokumentech představujeme historii, vývoj, život v misijní stanici „ Nová Morava “ od příchodu v roce 1733 v průběhu staletí až po současnost, kdy tato historická budova slouží potřebám Grónské univerzity. Na panelech jsou vystaveny portréty význačných osobností a historické pohledy na místa, kde se odehrával život Moravských bratří – Herrnhuterů.

VIDEO

Plavby ledovým královstvím

» zobrazit videogalerii
Recenze II. vydání knihy o Grónsku
Nabídka vzdělávacích programů!

Přednáška o Grónsku

O poznaném životě v zemi Eskymáků, zemi ledu, vyprávějí Alena a Jaroslav Klempířovi.

Zobrazit více info
NAŠE AKCE

Jak objednat naši knihu

Novou knihu Aleny a Jaroslava Klempířových TAJE GRÓNSKÉHO ŽIVOTA  můžete objednat se slevou 22% přímo u Nakladatelství Olympia, s.r.o., které tuto knihu vydalo. Cena na  trhu 449 Kč, se sle [...]

ZOBRAZIT VÍCE AKCÍ
KONTAKTUJTE NÁS

Alena Klempířová a Jaroslav Klempíř


+420 271 911 401
klempirovi@seznam.cz

Chcete se dozvědět podrobnosti o plánovaných akcích? Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás telefonicky nebo e-mailem.

Malý česko-grónský slovník

Prohlédněte si náš skromný česko - grónský slovníček. Jistě to pro Vás bude zajímavé...

ZOBRAZIT VíCE

(c) Copyright 2011 - Polární svět. Všechna práva vyhrazena.


Vytvořil NAUSUS s.r.o.